REZERVOVAŤ POBYT   
Tmavá verzia

Je váš web pripravený pre mobilné zariadenia?

 

 

 

K niektorým z vás sa už dostala správa, že od 21. apríla zmenil Google svoj systém zoraďovania výsledkov pre mobilné zariadenia. Áno, táto informácia je pravdivá, ale týka sa len mobilných zariadení – čiže mobilov a tabletov. Netýka sa desktopových zariadení, teda počítačov alebo notebookov.

 

 

Ako sa zmena Googlu prejaví?

 

Vyhľadávač Google bude v mobilných zariadeniach zvýhodňovať tie stránky, ktoré majú web optimalizovaný pre mobilné zariadenia. V praxi to bude vyzerať nasledovne: keď ľudia zadajú hľadaný výraz do Google cez mobilné zariadenie a výraz sa bude nachádzať na viacerých webových stránkach, Google posunie dopredu tie weby, ktoré majú obsah prispôsobený pre mobil. Pre vyhľadávanie cez počítač alebo notebook sa však podmienky nemenia. Vaša Google pozícia sa nezmení.

 

"...týka sa len mobilných zariadení - čiže mobilov a tabletov. Netýka sa desktopových zariadení, teda počítačov alebo notebookov."

 

 

Čo to pre mňa znamená?

 

Ak je váš web prispôsobený pre mobilné zariadenia, nič sa pre vás nemení. Ak váš web pre mobilné zariadenia prispôsobený nie je, treba zvážiť doprogramovanie mobilnej verzie stránky, teda responzívny dizajn. Zabezpečíte si tak zvýhodnenie v Google oproti ostatným stránkam, ktoré už mobilnú verziu majú. Ak neviete, či je váš web pripravený pre mobilné zariadenia, môžete si to overiť na tomto linku: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/.

 

 

Čo je to mobilná verzia stránky?

 

Mobilná verzia stránky znamená, že je váš web prispôsobený na prezeranie cez tablet alebo mobil. Ak stránka nemá mobilnú verziu, stále si ju môžete cez mobil alebo tablet prezerať. Rozdiel je v tom, že nebudete mať ideálne zoomovanie (odďaľovanie alebo približovanie obsahu), prípadne budete mať niektoré tlačidlá blízko pri sebe, čím sa sťažuje klikanie. Práve takéto kritériá Google vyhodnocuje a na ich základe rozhoduje, či je web optimalizovaný (pripravený) pre mobilné zariadenia alebo nie.

 

 

Potrebujem stránku optimalizovanú pre mobilné zariadenia?

 

Na Slovensku sa počet návštev z mobilných zariadení pohybuje približne v rozmedzí 10 – 40 %. Počet mobilných zariadení však neustále rastie a ich podiel na návštevách vášho webu sa môže postupne zväčšovať. Preto už dnes odporúčame optimalizovať pre mobilné zariadenia každú webstránku. Neprídete tak o návštevnosť z Google v mobilných zariadeniach z dôvodu nižšieho umiestnenia vo výsledkoch.

 

 

Prečo môj web od Lemon Lion nie je optimalizovaný?

 

Keďže v minulosti takéto zariadenia neboli, myšlienka mobilnej verzie neexistovala. S príchodom tabletových či smartfónových zariadení vznikli nové požiadavky na mobilný web. Ešte nedávno bol ich podiel na návštevnosti webov minimálny, takže sa takáto funkčnosť považovala za zbytočný luxus. Dnes ale dosahuje pomerne významný podiel, navyše stále rastie a postupne konkuruje počítačom. Je predpoklad, že v budúcnosti počítače predbehne. Keďže ideme s dobou a sledujeme tieto trendy, ponúkame pri všetkých nových weboch možnosť verzie pre mobilné zariadenia.

 

"... preto už dnes odporúčame optimalizovať pre mobilné zariadenia každú webstránku"

 

 

Dôvody, prečo vaša stránka od nás nemá mobilnú verziu, môžu byť nasledovné:

 

  • Stránku sme vám vytvorili dávnejšie, keď ešte mobilné zariadenia nehrali veľkú úlohu.
  • Túto doplnkovú možnosť ste si nepriobjednali k webu.

 

 

Koľko ma to bude stáť?

 

Cena je individuálna a záleží od typu webstránky. Do jednoduchých webov sa dá mobilná verzia doprogramovať jednoduchšie, do zložitejších si programovanie vyžaduje viac práce. Niektoré weby bude treba vytvoriť nanovo. Ak máte záujem o informácie o cene, kontaktujte nás. Zhodnotíme rozsah prác a zašleme vám cenovú ponuku..

 

"Väčšina návštevníkov ešte stále chodí cez PC a notebooky a pokiaľ ste boli pre nich dohľadateľní pred zmenou od Google, budete aj teraz"

 

 

Hlavne sa nenechajte zastrašiť

 

Občas sa stretneme so spoločnosťami, ktoré sa snažia majiteľov webstránok zastrašiť a predať im zbytočne predraženú službu. Argumentujú tým, že webstránka bez mobilnej verzie je celá zlá a nedohľadateľná v Google a preto si zákazník musí objednať úplne nový web. Nenechajte sa zastrašiť! Webová stránka bez mobilnej verzie vás môže trochu znevýhodniť oproti konkurencii, ale netreba prepadať panike. Google vás z vyhľadávania úplne nevyradí a dôvodov je hneď niekoľko:

 

  • Väčšina návštevníkov ešte stále chodí cez PC a notebooky a pokiaľ ste boli pre nich dohľadateľní pred zmenou od Google, budete aj teraz.
  • Všetka vaša konkurencia ešte nestihla zareagovať na tento trend a nepredbehla vás vo výsledkoch vyhľadávania.
  • Myslite ale na to, že tento stav nepotrvá večne.
  • Návštevnosť vášho webu nie je iba z Google, ale aj z iných ciest – platená reklama, ľudia idúci priamo na váš web, porovnávače cien tovaru, odkazy z iných stránok a pod.
  • Z výsledkov Google nevypadnete, vaša pozícia sa môže len znížiť.
  • Google zavádza zmeny postupne a necháva vám čas na prípravu. Využite ho!

 

 

Práve kvôli poslednému bodu je dobré “nezaspať na vavrínoch” a ísť s dobou a s modernými trendmi. Nekonajte bezhlavo, nenechajte sa zastrašiť spoločnosťou, ktorá ponúka “unikátne riešenia”. Často ide o zbytočne predražené služby, napr. o prerobenie celého webu. Pritom by možno stačilo zopár zmien a web by bol pre mobilné 

 

 

AK MÁTE ZÁUJEM O OPTIMALIZÁCIU WEBU PRE MOBILNÉ ZARIADENIA, KONTAKTUJTE NÁS A SPOLU NÁJDEME RIEŠENIE.

 

kontaktujte nás

 

 

Viac článkov o weboch a marketingu

 

 Späť na všetky články